English version
16. Medzinárodný filmový festival Bratislava
8. november - 14. november 2014
Facebook Email Print RSS

From Here to Eternity From Here to Eternity

From Here to Eternity
Réžia: Fred Zinnemann
United States , 1953, 119 min.
Film:Digital betacam
Kamera:Burnett Guffey
Scenár:Daniel Taradash
Hrajú:Burt Lancaster, Montgomery Clift, Donna Reed, Philip Ober, Barbara Morrison, Franck Sinatra, Deborah Kerr, Ernest Borgnine.
Hudba:George Duning
Produkcia:Columbia Pictures
Predaj:Park Circus Limited
Trailer:http://www.youtube.com/watch?v=_reftTX0Ayg

Krátko potom, čo bývalý boxer Robert Lee Prewitt (Montgomery Clift) nastúpi na americkú vojenskú základňu Schofield Barracks na Havaji, veliaci dôstojníci mu nariadia vrátiť sa do ringu a brániť česť pluku. Lenže Prewitt odmieta, lebo boxerské rukavice na klinec zavesil definitívne. Za to ho čaká príval urážok a ponižovania od ostatných vojakov, kým Japonci sa chystajú zaútočiť na Pearl Harbor.
 Ak nejaká snímka musí byť nevyhnutne zaradená do sekcie Všetci na pláž!, potom je to určite Odtiaľto až na večnosť, známa scénou na opustenej havajskej pláži, ktorá zachytáva jeden z najdlhších bozkov v dejinách kinematografie. Napriek nepriaznivej mienke filmárskych kolegov sa Fred Zinemann rozhodol natočiť film čiernobielo a navyše odmietol použiť širokouhlý formát, hoci sa v tej dobe vnímal ako kľúčový v boji proti konkurenčnej televízii. Nakoniec sa mu to však vyplatilo a film nielenže získal nespočetné ocenenia, ale dokonca sa stal jednou z desiatich najúspešnejších snímok päťdesiatych rokov.

Fred Zinnemann

Fred Zinneman sa narodil v Rakúsku v roku 1907. Po štúdiu práva na Viedenskej univerzite v roku 1929 odišiel do Hollywoodu, kde v tridsiatych rokoch začal ako režisér krátkych filmov pre MGM. Za jeden z nich, That Mother Might Live, v roku 1938 získal Oscara. Rovnako úspešné boli aj jeho celovečerné filmy, z ktorých mnohé dnes patria medzi klasiku, najmä Na pravé poludnie (1952) s Garym Cooperom, Oklahoma! (1955), Príbeh mníšky (1959), The Sundowners (1960) či Muž do každého počasia (1966). Zinneman zomrel v roku 1997 v Londýne.