English version
16. Medzinárodný filmový festival Bratislava
8. november - 14. november 2014
Facebook Email Print RSS

Nebeská rozkoš od Niny Nina’s Heavenly Delights

Nebeská rozkoš od Niny
Réžia: Pratibha Parmar
United Kingdom , 2006, 96 min.
Film:35mm ,colour ,farebný
Kamera:Simon Dennis
Scenár:Andrea Gibb, Pratibha Parmar
Hrajú:Laura Fraser, Shelley Conn, Art Malik, Ronny Jhutti, Veena Sood
Produkcia:Kali Films, Priority Pictures
Predaj:Fortissimo Films

V istom ohľade je príbeh vo filme autobiografický, inšpirovala som sa vlastnou skúsenosťou. Chcela som napísať príbeh o láske, v ktorom sa mladá žena zamiluje do inej ženy prekvapujúcim spôsobom, keď to najmenej očakáva. Chcela som, aby sa odohrával v indickej reštaurácii, pretože moja partnerka vyrástla v pakistanskej reštaurácii, ktorú vlastnila jej rodina a my sme sa do seba zamilovali pri príprave curry pre spoločných priateľov. Film sa volá podľa mojej sestry Niny, ktorá kedysi vlastnila stravovaciu spoločnosť s názvom Ninine božské pochúťky. Takže takto sa v príbehu zmiešali rôzne osobné prvky. Napokon, je to film o rodine, láske a jedle, a to sú všetko témy, ktoré ma zaujímajú.“ Pratibha Parmar

Romantická komédia z prostredia indickej komunity v Glasgowe umne mieša škótsky humor (a akcent) s bollywoodskými hudobnými vsuvkami (a indickým akcentom), kulinárske umenie s lesbickou láskou, indické tradície s načúvaním hlasu srdca.

Pratibha Parmar (Nairobi, Keňa) je režisérka, producentka a spisovateľka. Narodila sa v Nairobi, ale vyrástla v Londýne. Získala titul bakalára na Bradfordskej univerzite a ďalší stupeň absolvovala v Centre pre kultúrne štúdiá na univerzite v Birminghame. Ako režisérka a producentka získala viacero ocenení. Nakrúcala videoklipy pre skupinu Morcheeba, Tori Amos, Ghostlands a Midge Ure.

Popri Derekovi Jarmanovi a Isaacovi Julienovi je považovaná za najvýraznejšiu „britskú“ predstaviteľku nezávislej filmovej tvorby New Queer Cinema 90. rokov.

Filmografia

  • 1991: Khush (dok./doc.)
  • 1992: A Place of Rage (dok./doc.)
  • 1993: Warrior Marks (dok./doc.)
  • 1994: The Colour of Britain (dok./doc.)
  • 1996: Jodie, an Icon (kr. dok./sh. doc.)
  • 1997: Wavelengths (kr./sh.)
  • 1998: The Righteous Babes (dok./doc.), A Brimful of Asia (dok./doc.)
  • 2000: Sita Gita (tv)
  • 2006: Nina’s Heavenly Delights