English version
16. Medzinárodný filmový festival Bratislava
8. november - 14. november 2014
Facebook Email Print RSS

Nádherná vec Beautiful Thing

Nádherná vec
Réžia: Hettie MacDonald
United Kingdom , 1996, 90 min.
Film:35mm ,colour ,farebný
Kamera:Chris Seager
Scenár:Jonathan Harvey
Hrajú:Glen Berry, Scott Neal, Linda Henry, Tameka Empson
Hudba:John Altman
Produkcia:Film Four
Predaj:Práva/Rights: Film Four

Nádherne obyčajný príbeh prvej lásky, milovania a coming outu je zasadený do prostredia nižšej sociálnej vrstvy. Tínedžeri Jamie a Ste sú kamaráti, susedia z jedného sídliska londýnskeho East-Endu. Obaja chlapci, ich rodinní príslušníci i najbližšie okolie musí čeliť novej skúsenosti, keď postupne vychádza na povrch, že Jamie je do Stea zamilovaný.

Film mal premiéru v roku 1996 na Gay & lesbickom festivale v Londýne, kde získal ocenenie Najlepší film festivalu. Nasledujúci rok bol uvedený v Cannes v rámci prestížneho programu debutujúcich režisérov Directors’ Fortnight a získal niekoľko významných medzinárodných ocenení. Podobne ako filmy Do naha! (The Full Monty) či Billy Elliot ide o divácky vďačnú a dojímavú komédiu o obyčajnom živote a ešte obyčajnejších ľuďoch, prináša koncept „sociálneho realizmu s ľudskou tvárou“, v ktorom je s mierne ironickým nadhľadom živená nádej o možnosti prekročiť tieň svojho prostredia.

Hettie MacDonald je divadelná, televízna a filmová režisérka. V divadle začínala v 80. rokoch, v televízii pôsobí od začiatku 90. rokov. Nakrútila niekoľko epizód známych televíznych seriálov. Jej dlhometrážny hraný debut Nádherná vec pôvodne vznikal pre Channel Four ako televízny film, pre svoje kvality sa však dostal do kinodistribúcie v Británii i USA.

Filmografia

  • 1991: The Mystery of the Blue Train (tv); Poirot (tv)
  • 1996: Beautiful Thing
  • 1997: Casualty (tv)
  • 2002: Lily and the Secret Planting
  • 2006: Banglatown Banquet (tv)
  • 2007: Doctor Who (tv)