English version
16. Medzinárodný filmový festival Bratislava
8. november - 14. november 2014
Facebook Email Print RSS

Mliečna cesta Tejút

Mliečna cesta
Réžia: Benedek Fliegauf
Hungary , 2007, 82 min.
Film:35mm ,colour ,farebný
Kamera:Ádám Fillenz, Gergely Pohárnok
Scenár:Benedek Fliegauf
Hrajú:Péter Balázs, Barbara Balogh, Sándor Balogh, László Benedek, Jeno Bodrogi, János Breckl
Hudba:Benedek Fliegauf, Raptors’ Kollektíva
Produkcia:Inforg Stúdió
Predaj:Inforg Stúdió

Dlhý záber na vrtuľu veternej elektrárne, komponovaný na stred. Vychádza slnko a začína fúkať vietor. Obraz stanu a vstávajúcich postáv, ktoré sa začnú pohybovať. Stan odfúkne. Obraz pohybu loďky na rieke v súvislosti s pohybom detského kočíka. Obraz stromu a dvoch trénujúcich bicyklistov v strede záberu. Je už okolo obeda a niekoľko postáv pláva v bazéne, jedna z nich v žltej čiapke. Cesta so stojacim autom a nafúknutou detskou atrakciou. Pri obrovských skladoch čaká človek v kabáte na výdaj tovaru. Podvečerné opustené detské ihrisko a na ňom unavená babička. Slnko pomaly zapadá, terénne auto zastaví na kopci a posádka postaví snehuliaka. Vysvietené okná večerného mesta, nad ktorým sa tancuje dovtedy, kým sa slnko úplne nestratí... Nový desaťzáberový film Benedeka Fliegaufa, autora extrémne populárneho, skoro už kultového filmu Díler (MFF Bratislava 2004), sa zaoberá choreografiou času a priestoru. Zábery sú vnútorne prepojené presnou geometriou pohybu. Pri vnímaní filmu sa treba meditatívne naladiť, nechať svoje vedomie a pozornosť voľne plynúť. A vytvoriť vlastnú interpretáciu.

Film získal Zlatého leoparda na MFF Locarno 2007.

Benedek Fliegauf

Benedek Fliegauf (1974, Budapešť) študoval v rokoch 1995 až 1998 scénografiu, neskôr pracoval ako asistent Miklósa Jancsóa, ktorý je jedným z najvýznamnejších celosvetovo uznávaných maďarských režisérov – experimentátorov. Flieghauf samostatne debutoval v roku 2001 krátkym filmom Talking Heads.

Filmografia

  • 2000: Határvonal (dok./doc.)
  • 2001: Beszélő Fejek (kr./sh.),Hypnos (kr./sh.);                                                         Van élet a halál előtt? -beszélgetések Feldmár Andrással (dok./doc.)
  • 2003: Rengeteg
  • 2003: A sor (kr./sh.)
  • 2004: Dealer; 2005: Pörgés (kr./sh.)
  • 2007: Tejút