English version
16. Medzinárodný filmový festival Bratislava
8. november - 14. november 2014
Facebook Email Print RSS

Milujem ťa? Do I Love You?

Milujem ťa?
Réžia: Lisa Gornick
United Kingdom , 2003, 73 min.
Film:colour ,farebný ,video
Kamera:Inge Blackman, Michael Needham, Heide Martin
Scenár:Lisa Gornick
Hrajú:Lisa Gornick, Ruth Posner, Raquel Cassidy, Sarah Patterson
Produkcia:Valiant Doll

Láska dvoch žien je už v princípe harmonickým spojením, je stelesnením nehy a dokonalého vzájomného porozumenia. Aj takýto optimistický a ružovkastý nádych mávajú mylné predstavy o lesbických vzťahoch. Napokon sú dobre živené romancami a melodrámami, žánrovými filmami, ktoré pochopiteľne aj v rámci homosexuálneho kina vytvárajú jeho najvďačnejšiu a teda najpopulárnejšiu líniu.

Milujem ťa? Lisy Gornick patrí k filmom, ktorý tento mýtus a mnohé z ďalších bludných predstáv o lesbickom živote so šarmom a vtipom vyvracajú a naopak potvrdzujú, že tak ako akýkoľvek iný vzťah, aj láska dvoch žien prechádza sínusoidou, v ktorej sa striedajú etapy porozumenia a blízkosti s komunikačným blokom a odcudzením.

Lisa Gornick svoj filmársky debut poňala ako voľné rozprávanie hlavnej postavy Mariny (v podaní samotnej režisérky) o živote, ktorý aktuálne žije. Má tridsať, je nezamestnaná a cíti, že jej vzťah s priateľkou začína zásadným spôsobom škrípať. Uzná, že je najvyšší čas začať pátrať po dôvode „životných neúspechov“ a ich možnej súvislosti s lesbickým životným štýlom.

Lisa Gornick

Lisa Gornick (1966, Londýn) študovala históriu, hrala v divadelných hrách Harolda Pintera a Edwarda Bonda, živila sa kreslením vtipov a ako “stand-up” komička. Viac než pred 15 rokmi začala popri hraní a kreslení nakrúcať filmy. Režírovala 4 krátke filmy, 2 z nich sú aj inštaláciami v galériách. Rozpočet jej dlhometrážneho hraného debutu Milujem ťa? neprekročil tisíc libier a je považovaný za vôbec prvý britský celovečerný hraný film, ktorý tematizuje lesbický životný štýl v Británii. Film bol nesmierne pozitívne prijatý doma i v zahraničí, získal niekoľko ocenení na festivaloch s homosexuálnou a lesbickou tematikou.

Filmografia

  • 1992: Education (kr./sh.)
  • 1999: My Primary Lover Never Hollywood Kissed Me (kr./sh.)
  • 2001: Do I Love You? (kr./sh.)
  • 2003: Do I Love You?
  • 2007: Tick Tock Lullaby