English version
16. Medzinárodný filmový festival Bratislava
8. november - 14. november 2014
Facebook Email Print RSS

Jesenný bál Sügisball

Jesenný bál
Réžia: Veiko Õunpuu
Estonia , 2007, 123 min.
Film:35mm ,farebný
Kamera:Mart Tamiel
Scenár:Veiko Õunpuu
Hrajú:Rain Tolk, Taavi Eelmaa, Tiina Tauraite, Maarja Jakobson, Mirtel Pohla, Sulevi Peltola, Juhan Ulfsak
Hudba:Űlo Krigul
Produkcia:Kuukulgur Film
Predaj:Kuukulgur Films

Ako blízko sa môžeme dostať jeden k druhému? Je možné žiť život úplne bez lásky? Môže niekto, kto zakúsil rozbitie krehkého vzťahu, znova vstúpiť do vzťahu a dôverovať? Čo možno vôbec povedať o živote?

Mozaikovitý príbeh ukazuje niekoľko vybratých okamihov zo života šiestich ľudí, žijúcich vo veľkom nevzhľadnom konglomeráte činžiakov postavených počas sovietskej éry. Jemne štylizovaný a indiferentný svet jednotlivých protagonistov sa rozvíja a graduje počas zimného obdobia a nedáva takmer žiadne odpovede na uvedené otázky. Čo však predsa tento svet ukazuje, je možnosť zasmiať sa tam, kde prežíva nádej. Aj keď je to viac-menej zriedkavý jav.

Veiko Õunpuu

Veiko Õunpuu (1972, Saaremaa) bol robotníkom, neúspešným predavačom podlahových materiálov, dokonca politickým utečencom. Študoval maľbu na estónskej Akadémii umení. Za svoj prvý krátky film získal všetky možné ocenenia v Estónsku a kritici ho okamžite priradili pre jeho osobitý štýl zobrazenia humoru k Jimovi Jarmuschovi a Akimu Kaurismäkimu. Svoj nesporný talent zúročil aj hraným debutom, keď dostal najvyššie ocenenie za najlepší prvý film na festivale v Benátkach 2007.

Filmografia

  • 2006: Tühirand (kr./sh.)
  • 2007: Sügisball
  • 2008: Püha tônu kiu