English version
16. Medzinárodný filmový festival Bratislava
8. november - 14. november 2014
Facebook Email Print RSS

Garáž Garage

Garáž
Réžia: Lenny Abrahamson
Ireland , 2007, 85 min.
Film:35mm ,farebný
Kamera:Peter Robertson
Scenár:Mark O'Halloran
Hrajú:Patt Shortt, Conor Ryan, Anne Marie Duff
Hudba:Stephen Rennicks
Produkcia:Element Pictures
Predaj:MK2

Josie je taký neškodný čudák – aspoň podľa mienky susedov. Nečudo, veď celý dospievajúci život strávil ako dozorca na schátranej benzínovej stanici na periférii malého mesta v stredozápadnom Írsku. Na prvý pohľad obmedzený a osamelý. Ale aj neskonale optimistický a podľa jeho príznačného správania by sa dokonca dalo povedať šťastný.

Krehký príbeh o Josieho nešťastnej snahe nájsť počas leta nejakú náklonnosť. Zdá sa, že by sa tým jeho život mohol navždy zmeniť. Špirála udalostí sa rozkrúti.

V podobne úspornom štýle (ako svoj úspešný debut Adam & Paul) nakrútil Lenny Abrahamson podmanivú a hypnotickú tragikomédiu zo spoločenského okraja súčasného írskeho života. Film mal svetové uvedenie na 60. festivale v Cannes v sekcii Quinzaine des realisateurs, kde získal jedno z ocenení.

Lenny Abrahamson

Lenny Abrahamson (1966, Dublin) sa po štúdiu fyziky na Dublinskej univerzite (1991) začal venovať filmovaniu. Jeho krátky film 3 Joes zaznamenal úspech na festivaloch. Vyštudoval filozofiu v kalifornskom Stanforde, potom nakrúcal reklamné spoty. Jeho hraný debut získal viacero ocenení, napríklad Grand Prix a Cenu FIPRESCI na MFF Sofia 2005, Výročnú cenu Írskej filmovej a televíznej akadémie (IFTA) pre najlepšieho režiséra a nominácia Európskej filmovej akadémie za najlepší scenár. Jeho film Adam & Paul bol uvedený na MFF Bratislava 2006 v sekcii Made in Europe.

Filmografia

  • 1991: 3 Joes (krátky/short)
  • 2004: Adam & Paul
  • 2007: Garage