English version
16. Medzinárodný filmový festival Bratislava
8. november - 14. november 2014
Facebook Email Print RSS

Démoni Démoni

Démoni
Réžia: Róbert Šveda
Slovakia , 2007, 105 min.
Film:35mm ,farebný
Kamera:Peter Kelíšek, Martin Žiaran
Scenár:Róbert Šveda
Hrajú:Eva Kerekes, Dagmar Duditšová, Beáta Dubielová, Laco Hrušovský, Miroslav Kolbašský, Stefan Markschies, Jaroslav Broz, Attila Mokos
Hudba:Jana Kmiťová
Produkcia:D.N.A. production
Predaj:D.N.A. production
Distribúcia:Continental film

Tri poviedky o troch rôznych ženách. V čase Vianoc sa každá z nich ocitá v novej životnej situácii a v novom prostredí, ktoré by si málokto prial mať ako kulisu k prežitiu vianočných sviatkov. Všetky tri sa svojím spôsobom vyhnú tradičnej vianočnej idylke a to, čoho má byť na Vianoce plné priehrštie – teda lásky – sa hlavným hrdinkám nedostáva. Soňa, sestrička z Kramárov, objaví krásu zamilovania sa a okúzlená asistentom z televízie podľahne nepravdivým predstavám. Čašníčka Dáša uteká na Silvestra do zabudnutého národného parku, kde hľadá únik v objatí iného muža. Tu ju však nachádzajú aj iné, menej atraktívne oči, ktoré v nej vidia omnoho viac, a tak sa musí rozhodnúť. Posledný príbeh je o Kláre, o vzťahu, ktorý už nefunguje, o manželovi, ktorý hľadá niečo iné ako lásku a o bláznoch, ktorí chcú byť milovaní. Tu niekde v srdci Európy nachádza Klára na Štedrý večer zmierenie so sebou a svojím démonom - túžbou milovať.

Róbert Šveda

Róbert Šveda (1975, Košice) začínal v Bábkovom divadle v Košiciach. Založil alternatívne divadlo mladých tvorcov QuidO, v ktorom sám inscenoval dve hry. Od roku 1998 študoval  réžiu hraného filmu na FTF VŠMU. Počas štúdia nakrútil niekoľko krátkych filmov, s ktorými sa zúčastnil viacerých svetových festivalov. Na Berlinale sa zúčastnil Talent Campus a bol členom poroty ceny Teddy. Pravidelne spolupracuje s organizáciami tretieho sektora. Venuje sa tiež televíznej tvorbe (réžia cyklov Digitál, Najväčšie kriminálne prípady Slovenska, Najväčšie tragédie Slovenska). V súčasnosti sa spolupodieľa na hranom kriminálnom seriáli Mesto tieňov. Film Démoni je jeho celovečerný autorský debut a je zároveň doktorandským projektom na Vysokej škole múzických umení. Momentálne pracuje na ďalšom celovečernom filme s názvom Čubirková.

Filmografia

  • 1997: Zátišie
  • 1999: Dnes je zatvorené; Odchod
  • 2000: Skvosty Obchodnej; Päť ľudských zmyslov: Čuch;                                             Priestorová geometria; Sen predstava fantázia Bendy Kristovej
  • 2002: Cesty do Arles; Cez prah; Filmy otvorených dverí: Šibačka;                             Miništrant (všetky kr./all sh.)
  • 2007: Démoni