English version
16. Medzinárodný filmový festival Bratislava
8. november - 14. november 2014
Facebook Email Print RSS

Control Control

Control
Réžia: Anton Corbijn
United Kingdom , 2007, 119 min.
Film:35mm ,farebný
Kamera:Martin Ruhe
Scenár:Matt Greenhalgh podľa predlohy / based by Deborah Curtis
Hrajú:Sam Riley, Samantha Morton, Craig Parkinson, Alexandra Maria Lara
Produkcia:Northsee Ltd. (UK), Momentum Pictures (UK), Becker Films (Australia)
Predaj:Becker Films International

Život a smrť Iana Curtisa, enigmatického speváka legendárnej postpunkovej skupiny Joy Division. Rozorvaný rodinným životom, rastúcou slávou a láskou k inej žene, spáchal 18. mája 1980 vo veku 23 rokov samovraždu. V predvečer prvého amerického turné skupiny po Spojených štátoch. Ian Curtis, napriek svojmu skorému odchodu, zmenil tvár rockovej hudby.

Film, vážny biografický príbeh o známej kapele z Manchesteru, vzbudil ohromnú pozornosť zatiaľ všade, kde sa uvádzal. Našťastie nejde len o jeden z mnohých hudobných filmov pre fanúšikov. „Niektorí ľudia navštevujú minulosť kvôli sentimentálnym dôvodom. Iní ľudia hľadajú v minulosti pochopenie súčasnosti. Film Control spadá práve do druhej kategórie.“ (Anton Corbijn)

Anton Corbijn

Anton Corbijn (1955, Strijen, Holandsko) objavil záľubu vo fotografovaní prostredníctvom lásky k hudbe ešte na strednej škole. V súčasnosti je jedným z najuznávanejších hudobných fotografov. Od roku 1990 pracuje aj v oblasti grafického dizajnu, kde navrhuje plagáty a CD obaly. Režíroval približne 80 hudobných videoklipov. Režijným debutom Control získal na svetovej premiére na festivale v Cannes tri ocenenia a mimoriadnu publicitu. V auguste bol na festivale v Edinburghu vyhlásený za najlepší britský debut a Európska filmová akadémia ho nominovala na Európsku filmovú cenu za Najlepší európsky debut 2007.

Filmografia

  • 1994: Some Yo Yo Stuff (kr./sh.)
  • 2007: Control