English version
16. Medzinárodný filmový festival Bratislava
8. november - 14. november 2014
Facebook Email Print RSS

California Dreamin' (Bez konca) California Dreamin' (Nesfarsit)

Bez obrázku
Réžia: Cristian Nemescu
Romania , 2006, 155 min.
Film:35mm ,farebný
Kamera:Liviu Marghidan
Scenár:Cristian Nemescu, Tudor Voican
Hrajú:Armand Assante, Razvan Vasilescu, Jamie Elman, Maria Dinulescu, Ioan Sapdaru, Andi Vasluianu
Produkcia:Mediapro Pictures
Predaj:Mediapro Distribution

Máj 1999. Pod vedením amerického kapitána Jonesa prechádza cez Rumunsko vojenský vlak NATO. Cieľom sú srbské hranice, kde majú byť inštalované radary, aby monitorovali srbsko-kosovský konflikt. Chlapský a korektný Jones však narazí na neprekonateľnú prekážku v zosobnení chytráckeho domáceho mafiána Doiarua, prednostu bezvýznamnej staničky. Ten využije administratívny chaos a nechá transport odstaviť na vedľajšiu koľaj. Sám si tak okrem iného lieči dávnu traumu z detstva a pre vidiečanov je nútená zastávka Američanov príležitosťou z danej situácie čo najviac vyťažiť.

Pozvolné tempo rozprávania dovoľuje detailné rozohrávanie situácií, výstižné psychologické postrehy sa miešajú s ironickou skratkou. Výsledkom je pôsobivá tragikomédia s prenikavou kritickou reflexiou v komornej i spoločenskej rovine, príbeh s platnosťou univerzálneho podobenstva.

Cristian Nemescu

Cristian Nemescu (1979 – 2006, Bukurešť) získal v roku 2003 diplom na Akadémii dramatického a filmového umenia v Bukurešti. Realizoval päť autorských krátkometrážnych filmov, s úspechom uvedených na domácich i zahraničných festivaloch. Jeho režijný debut má podtitul Bez konca, nie však v zmysle nedokončený – nedokončenosť sa vzťahuje k tragickej udalosti: Nemescu so svojím zvukárom zahynuli pri autonehode, keď sa vracali zo strižne, kde spoločne pracovali na tomto filme. Film mal svetovú premiéru na festivale v Cannes 2007, kde získal hlavnú cenu v sekcii Un certain regard.

Filmografia

  • 2006: California Dreamin' (Nesfarsit)