English version
16. Medzinárodný filmový festival Bratislava
8. november - 14. november 2014
Facebook Email Print RSS

4 mesiace, 3 týždne a 2 dni 4 luni, 3 saptamani si 2 zile

Bez obrázku
Réžia: Cristian Mungiu
Romania , 2007, 113 min.
Film:35mm ,farebný
Kamera:Oleg Mutu
Scenár: Cristian Mungiu
Hrajú:Anamaria Marinca, Laura Vasiliu, Vlad Ivanov, Alex Potocean, Luminia Gheorghiu, Adi Carauleanu
Produkcia:Mobra Films, Saga Film
Predaj:Wild Bunch
Distribúcia:Asociácia slovenských filmových klubov

Študentka Gabita sa za pomoci kamarátky Otílie chystá zbaviť nechceného tehotenstva. Píše sa rok 1987 a v Rumunsku je potrat zakázaný. Je potrebné nájsť niekoho, kto to urobí tajne a pokiaľ možno lacno. Všetko je pripravené, ale nič neprebieha podľa plánu. Izba, kde sa má akcia uskutočniť, nebola zahovorená v správnom hoteli, na schôdzku s „pánom Bebé“, ktorý má potrat uskutočniť, pošle Gabita namiesto seba Otíliu, a tá naviac sľúbila snúbencovi, že príde na oslavu narodenín jeho matky. Dojednávanie s „pánom Bebé“ pripomína nočnú moru, ale dievčatám nezostáva nič iné než splniť jeho kruté podmienky, pokiaľ chcú, aby dodržal svoj sľub.

„V roku 1966 boli v Rumunsku zakázané potraty, a tak sú čísla narodených v 70. rokoch omnoho početnejšie než tie skoršie. Na konci éry komunizmu sa ukázalo, že v tej dobe zomrelo na následky pokútnych potratov viac než pol milióna žien. Potrat vtedy postrádal akúkoľvek morálnu súvislosť, bol chápaný skôr ako vzbura proti režimu.“ (Cristian Mungiu)

Cristian Mungiu

Cristian Mungiu (1968, Iasi, Rumunsko) študoval anglickú literatúru a filmovú réžiu. Pracoval ako pedagóg a novinár až do roku 1994. Počas štúdií pôsobil ako asistent réžie pri nakrúcaní zahraničných filmov v Rumunsku. Po ukončení štúdia v roku 1998 nakrúcal krátke filmy. Už jeho hraný debut bol ocenený v Cannes 2002. V roku 2003 založil Mungiu vlastnú produkčnú spoločnosť Mobra Films.

Filmografia

  • 2002: Occident
  • 2005: ep. Turkey Girl z/from Lost and Found
  • 2007: 4 luni, 3 saptamani si 2 zile